Maliye Bakanlığı Açıklama Yaptı : 100 Personel Alımı Yapılacak

Maliye Bakanlığı, kendi bünyesinde istihdam etmek üzere 100 personel alımı yapacağını duyurdu. KPSS puanı ile alım yapacağını duyuran bakanlık, personel alımı için Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından şartların da yer aldığı duyuru belgesi yayımladı.

Maliye Bakanlığı Açıklama Yaptı : 100 Personel Alımı Yapılacak


Editör : Oktay YILMAZ

Maliye Bakanlığı 100 personel alımı yapacağı duyurusunda bulundu. Muhakemat Müdürlükleri ve Hazine Avukatlıkların'da istihdam edilmek üzere 100 kişilik personel alımı yapacağını açıklayan bakanlık yetkilileri, alımların sınavı sözlü ve yazılı olarak yapılacağını belirtti. Yayımlanan duyuruda; Hazine Avukatlığı Giriş Sınavına, KPSS (B) Grubu kadroları ile ilgili yapılan 22/05/2016 tarihli Kamu Personel Seçme Sınavından KPSSP3 puan türünden 70 veya üzeri puan alan olan adayların başvuruda bulunabileceği açıklandı.

Atama yapılacak kadro sayısının en fazla beş katı kadar aday, giriş sınavının yazılı bölümüne davet edilecekken, sınava katılabilecek adayların listesi , puanı en yüksek adaydan başlamak üzere düzenlenecek. KPSSP3 puan türü ile en son adayın aldığı puanla aynı puana sahip adaylar da yazılı sınava çağrılacak. Sözlü sınav için ise; yazılı sınavda en yüksek puanı  alan adaydan başlanarak, atama yapılacak kadro sayısının en fazla iki katı kadar aday sözlü sınava çağrılacağı duyuruldu.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER ?
-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'inci maddesinde belirlenen genel şartları taşımak
- Hukuk fakültelerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki Yükseköğretim Kurumlarından mezun olmak,
- Avukatlık ruhsatını haiz olmak,
- KPSS (B) Grubu kadrolar için yapılan 22/05/2016 tarihli Kamu Personel Seçme Sınavından KPSSP3 puan türünden 70 veya üzeri puan almış olmak,
- Başvuruyu süresi içerisinde yapmış olmak.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK ?
Başvuru başlangıç tarihi 09/01/2017 olup bitiş tarihi 20/01/2017 saat 17:30'da sona erecektir.
Giriş sınavına başvurular, Maliye Bakanlığı (www.maliye.gov.tr) ile Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü (www.bahum.gov.tr) resmi internet sayfalarında yer alan “BAHUM Sınav Sistemi” üzerinden yapılacaktır. Adayların başvuru formunun çıktısını imzalayarak posta yoluyla veya elden belirtilen adrese teslim etmeleri veya Bakanlık Genel Evrakına ulaştırmaları gerekmektedir.

SINAV NE ZAMAN OLACAK ?
- Giriş sınavının yazılı bölümü 19/02/2017 tarihinde (Pazar günü) saat 10:00’da Ankara’da yapılacak.
- Giriş sınavının yazılı bölümüne katılmaya hak kazanan adaylar ile birlikte sınava giriş yerleri ve saati; Maliye Bakanlığı (www.maliye.gov.tr) ve Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü (www.bahum.gov.tr) resmi internet sayfalarında sınavdan en az 10 gün önce ilan edilecektir. Adaylara ayrıca sınava giriş belgesi gönderilmeyecektir. Adayların Sınava giriş belgelerini Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü
(www.bahum.gov.tr) internet adresindeki “BAHUM Sınav Sistemi” üzerinden temin etmeleri gerekmektedir.
- Yazılı sınavda başarılı olanların listeleri Maliye Bakanlığı (www.maliye.gov.tr) ve Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü (www.bahum.gov.tr) resmi internet sayfalarında ilan edilecek ve yazılı sınavda başarılı olanlara, sözlü sınavın yeri, günü ve saati ile ilgili yazı, sınav tarihinden en az yirmi gün önce gönderilecektir.

SINAVDA HANGİ KONULARDAN SORULAR OLACAK ?
a) Yazılı sınav konuları:
- Anayasa Hukuku,
- İdare Hukuku,
- İdari Yargılama Hukuku,
- Ceza Hukuku,
- Ceza Muhakemesi Hukuku,
- Medeni Hukuk,
- Hukuk Muhakemesi,
- Borçlar Hukuku,
- İş Hukuku,
- Ticaret Hukuku,
- İcra ve İflas Hukuku.
 
b) Sözlü sınav konuları:
Sözlü sınavda adaylar;
-Yazılı sınav konularıyle ilgili bilgi düzeyi,
-Herhangi bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,
- Liyakati, temsil kabiliyeti, hal ve hareketlerin mesleğe uygunluğu,
- Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,
- Genel yetenek ve genel kültürü,
-Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı,
gibi konlardan ayrı ayrı değerlendirilip puan verilecektir.
 
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.